Zadzwoń do nas: 515 515 949

Korzyści instalacji fotowoltaicznej dla gospodarstwa rolnego

Korzyści instalacji fotowoltaicznej dla gospodarstwa rolnego:


Własna energia

Za pomocą paneli fotowoltaicznych jesteś w stanie wytwarzać prąd na własne potrzeby i tym samym zredukować rachunki nawet o 90%.
Promieniowanie słoneczne jest w stanie docierać do paneli nawet w pochmurny dzień co sprawia, że energia stale będzie dostarczana. 
Ponadto wyprodukowane nadwyżki energii są magazynowane, a następnie wykorzystywane podczas pory zimowej, 
gdyż zimą słońce jest oddalone od ziemi, a dni są znacznie krótsze.


Dodatkowe fundusze

Zaoszczędzone pieniądze, które wcześniej przeznaczane były na płacenie rachunków za prąd mogą być przeznaczone teraz na wydatki związane z rozwojem gospodarstwa.

Zwrot instalacji

Zamontowanie paneli fotowoltaicznych zwróci sie zaledwie po 4 latach.


Ekologia

Stan środowiska naturalnego ma ogromny wpływ na produkcję rolną i sytuację panującą w gospodarstwach rolnych,
nie więc dziwnego, że coraz większa liczba rolników zainteresowana jest możliwością zainwestowania w instalację fotowoltaiczną.
Prąd z instalacji fotowoltaicznej to czysta energia, przy produkcji której nie są emitowane do środowiska niebezpieczne związki i substancje.


Ulga w podatku rolnym

Gospodarz może odliczyć od podatku rolnego aż 25% wydatków na fotowoltaikę ponieważ zgodnie z przepisami zainwestował on w ekologię.
Ulga dla rolnika inwestującego w panele fotowoltaiczne przyznawana jest po zakończeniu inwestycji i polega na: 
odliczeniu ¼ kwoty instalacji fotowoltaicznej od należnego podatku rolnego - 25% ulgi od nakładów inwestycyjnych udokumentowanych rachunkami.


Dotacje dla rolników z programu Agroenergia 

Każdy rolnik może starać się o dotacje na instalacje fotowoltaiczną.Dofinansowanie wynosi 50% kosztów kwalifikowanych inwestycji lub 60% – w przypadku gdy realizuje ją młody rolnik – i nie mniej niż 30%.


Należy też mieć na uwadze, że realizując inwestycje wpasowujące się w wybrany obszar, należy spełnić wymogi dla niego określone oraz, że inwestycja powinna przyczynić się do poprawy ogólnych wyników gospodarstwa.
Ponadto pomoc może być przyznana, jeżeli wielkość ekonomiczna gospodarstwa jest nie mniejsza niż 10 tys. euro i nie większa niż 200 tys. euro, z zastrzeżeniem kilku sytuacji.